Menu
Váš košík

Děkujeme, že jste navštívili naše stránky. Náš osvědčený výběr možná zaujme i vás.

Moderní LED osvětlení

Moderní LED osvětlení pro pěstování

Píše se rok 2021 a ještě před pár lety bylo LED osvětlení pro pěstování označováno za experimentální a nepřesvědčivé. Situace se ale výrazně změnila právě díky rychlému vývoji světelných čipů v poslední době. Co by měl pěstitel o moderních "ledkách" vědět a podle čeho je vybírat?

Fialová éra

Začátky pěstování pod LED světly mělo jeden charakteristický jev. Diody vydávaly fialové světlo, rostliny pod nimi nebylo moc dobře vidět a celé to působilo docela podivuhodně. To souviselo s názorem, že pro fotosyntézu je účinné pouze modré a červené spektrum záření, takže výrobci pěstebních světel je skládali výhradně z červených a modrých diod.

 

Díky intenzivnímu výzkumu v oblasti fotosyntézy a osvětlení rostlin se záhy zjistilo, že fotosynteticky aktivní záření (PAR) je mnohem širší a zahrnuje i zelenou a žlutou část viditelného spektra. Díky tomu začaly nastupovat na scénu tzv. bílé LED čipy, které vydávají smíšené spektrum blízké dennímu světlu. Lidské oko je vnímá jako přirozené "bílé" světlo.

COB LED

 

COB čip instalovaný do reflektoru, který

zajišťuje usměrnění rozptylu světla

 

Tento typ osvětlení představuje zásadní evoluci. Nejde už o typické LED diody, ale o speciální světelné chipy na tištěném spoji (COB = chip on board). Dosahují vysoké efektivity, umí pokrýt široké spektrum barev a jsou trvanlivé. Vypadají jako malý placatý čip obvykle se žlutou či oranžovou vrstvou (to je právě světlo vydávající část čipu). V praxi je ale uvidíte sestavené do podoby reflektorů nebo kompletních světel.

 

COB LED koncentrují vysoký výkon na malé ploše, proto se většinou opatřují čočkami nebo reflektorem pro řízený rozptyl světla. Jejich slabou stránkou je teplo, které generují. Ve srovnání s výbojkami je to samozřejmě mnohem méně tepla na spotřebovaný Watt, ale narozdíl od výbojek čipům vysoká teplota nesvědčí, takže je potřeba je důsledně chladit. To obvykle řeší aktivní větráčky montované do světelných aplikací s COB čipy.

 

Quantum board a LED pásky

V současné době nejvíce rozšířené pěstební LED osvětlení jsou právě Quantum boardy. Technologie je podobná COB čipům, ale jednotlivé čipy jsou velmi malé a rozmístěné na velké desce. Běžná je sestava více než 200 čipů na desce 30x20 cm s příkonem 100 W.

 

Takové řešení umožňuje vysokou efektivitu převodu energie na světlo a usnadňuje chlazení. Quantum boardy se montují na ploché chladiče, které teplo pasivně odvádějí a rozptylují směrem nahoru. Má to i další obrovskou výhodu – rozmístění do plochy. Zatímco COB LED a výbojky vyzařují světlo z jednoho bodu, pomocí jednotlivých quantum boardů na konstrukci lze světlo rozmístit rovnoměrně nad rostliny.

 

 

Pěstební osvětlení sestavené z quantum boardů, zdroj: www.growmarket.cz

 

Ještě dál jdou v pokrytí plochy světlem LED pásky, které představují další evoluci pěstebních osvětlení. Samotná technologie čipů je velmi podobná jako u quantum boardů, ale díky lineárnímu rozmístění čipů lze dokonale rovnoměrně pokrýt osvětlenou plochu a ještě zvýšit efektivitu osvětlení.

 

LED osvětlení v praxi - co musíte vědět

Pokud se rozhodnete pořídit pro vaše pěstování LED osvětlení, měli byste znát jejich základní faktory a specifika:

 

Výkon a efektivita

Moderní kvalitní LED osvětlení je efektivnější, než výbojky. Tam, kde se doporučuje pokrýt 1 m2 pěstební plochy alespoň 400W výbojkou vám bude bohatě stačit zhruba 300W LED. Přesné hodnoty je ale nejlepší počítat na základě PAR nebo PPFD (fotosyntetická hustota toku fotonů) v jednotkách μmol/m2/s. Více o tom se dočtete v tomto článku o světle.

 

Teplota listů a prostředí

Počítejte s tím, že LED osvětlení vydává mnohem méně tepla, než výbojky a znatelně méně tepla také vyzařuje na listy, které se tolik nezahřívají. To může být výhoda i nevýhoda s ohledem na teplotu prostředí. Při nízkých teplotách začínají rostliny pod LED osvětlením trpět deficitem vápníku a dalších živin – listy se málo zahřívají a zpomaluje se transpirace.

 

Barevné spektrum světla

Vliv barevného spektra na rostliny jsme rozebrali v druhém dílu trilogie o světle. Tyto zákonitosti musí pěstitel zná a vybrat si osvětlení vhodné pro svoje účely. LED osvětlení lze vybírat v různých barevných spektrech a moderní quantum boardy mohou být osazeny i doplňkovými deep red + far red diodami.

 

Vzdálenost od rostlin

LED osvětlení je možné (i vhodné) umístit blíže (zhruba poloviční až třetinová vzdálenost), než se doporučuje u výbojek. Díky nižší teplotě se listy nespálí a získají vyšší intenzitu osvětlení. I tady je ale nutné respektovat výkon světla – pokud jej zavěsíte k rostlinám příliš blízko, dojde ke světelnému stresu a rostlina začne blednou a odumírat.

TOPlist