Zahradní skleník Gampre Sanus

Skleníky Gampre Sanus

Skleníky Kinplast

Zahradní potřeby

Fóliovníky, pařníky

Pěstování zeleniny

Zavlažování skleníku, automatické

Menu
Váš košík

Děkujeme, že jste navštívili naše stránky. Náš osvědčený výběr možná zaujme i vás.

Kroky k úspěšné sklizni rajčat

Obecné informace o rajčatových sklenících

Pěstování rajčat na balkóněRajčata jsou jednou z nejoblíbenějších rostlin pro pěstování na vlastní zahradě. Protože lahodné rostliny jsou v naší kuchyni vždy vítány a lze si je bez nich jen stěží představit. Pěstovat rajčata na vlastní zahradě, na balkóně nebo terase má smysl.

Rajčata jsou vděčné rostliny a jsou obzvláště chutné, když si je můžete zasadit na vlastní zahrádku nebo na balkon. Nejenže máte lahodné, zdravé červené plody vždy po ruce, ale jsou také obzvláště zdravé a ničím neupravené. Co může být chutnější než vaše vlastní rajčata v salátu nebo jednoduše jako svačina.

U rajčat je třeba mít na paměti pár věcí, protože rostliny se bez nich úplně neobejdou. Ne nadarmo existuje v zahradnictví mnoho příslušenství pro pěstování a pěstování rajčat. Mít vlastní skleník nebo rajčatový dům může být velmi užitečné.

S nejlepšími podmínkami pro pěstování rajčat získáte maximum a především nejchutnější rajčata a to vše bez jakýchkoliv chemických přísad. Víte, co je ve vašich rajčatech, a můžete si je užít naplno. Bez ohledu na to, jaké jsou vaše základní požadavky, rajčata si můžete vypěstovat sami i bez vlastní zahrádky. Malý rajčatový domek lze také rychle nainstalovat na balkon nebo terasu a ještě více usnadňuje vlastní pěstování těch nejlepších rajčat. Z různých variant pěstování rajčat těží také váš balkon, vaše zahrada, vaše terasa.

Pěstování rajčat funguje nejlépe, když jste dobře připraveni a máte to nejlepší, co můžete rostlinám rajčat nabídnout. To vám usnadní výběr správné odrůdy a nejlepší metody. Protože pokud víte, co je důležité, můžete se na to připravit.

To znamená, že na balkoně nebo terase dosáhnete nejlepších výnosů. Vstupte do světa rajčat a inspirujte se. Na začátku je několik kroků jak úspěšně začít s rajčaty.

Jaká odrůda a jaká metoda jsou nejlepší?

Pokud chcete pěstovat rajčata na zahradě, musíte se nejprve rozhodnout, jakou metodu chcete použít. Protože pokud si chcete koupit rajčata, musíte se o těch nejlepších mladých rostlinách informovat u specializovaných prodejců a při výběru správných rostlin si dát pozor na spoustu věcí.

Rajčata si můžete vypěstovat i sami. Pokud se pro to rozhodnete, budete muset začít mnohem dříve. Chcete-li silné mladé rostliny v polovině března, měli byste semena zasít v posledních dvou týdnech února. I zde si musíte dát pozor na pár věcí. Abyste zajistili, že vše půjde hladce a získáte ty nejlepší mladé rostliny, měli byste se také podívat na rady o pěstování rajčat. Důležitou roli hraje i správná odrůda. Chcete-li to provést, musíte si vybrat tu správnou odrůdu pro vás. Která to bude, záleží na vašich možnostech a samozřejmě vašem vlastním vkusu.

Správné určení polohy rajčat

Správné umístění skleníku a záhonu na rajčata je zdaleka nejdůležitějším faktorem při pěstování plodiny rajčat. Sklizeň rajčat při výběru vhodné lokality na tom stojí nebo padá. Příslušné místo byste si proto měli předem pečlivě zkontrolovat a naplánovat. Pokud chcete sklízet baculatá, jasně červená rajčata, máte povinnost nabídnout rostlinám ideální podmínky pro pěstování.

Obecně se doporučuje, aby váš skleník a záhon s rajčaty směřoval na jih. Zde můžete zachytit nejvíce světla. Místům ve stínu blízkých objektů je třeba se za každou cenu vyhnout.

Otázku správného umístění ale není tak snadné zodpovědět, protože zejména na zahradě je možností mnoho, ale dbát musíte především na ochranu rostlin. Správné umístění je zvláště důležité pro růst rajčat. Dostatek světla a ochrana před deštěm jsou důležité, abyste se vyhnuli chorobám rajčat. Pouze pokud najdete místo chráněné před deštěm, můžete zajistit, aby vaše rajčata dobře rostla a produkovala dobré výnosy.

To pravé místo pro rajčatový dům

Správné umístění je zvláště důležité, protože nároky rostlin rajčat jsou vysoké. Dostatek slunce a dostatek tepla, ale ne příliš horko. Tak to mají nejraději citlivé rostliny. Podmínky v rajčatovém domku mohou být optimální, ale důležité je také správné umístění.

Nejlepší je zvolit místo v polostínu, protože tak rostliny rajčete dostanou dostatek slunce, ale příliš se neohřeje. Jak to nejlépe uděláte, závisí také na prostředí. Protože na balkoně a terase k tomu snadno využijete domovní stěnu.

Na zahradě můžete využít i zeď domu nebo si vybrat umístění u keřů či stromů, které mohou i přes den stínit a vytvářet optimální podmínky.

Správná orientace rajčatového domu

Správná orientace není důležitá pouze pro práci v rajčatovém domku, orientace rajčatového domku může být také rozhodující pro optimální podmínky.

Při práci na rajčatovém domku byste měli při výběru místa dbát na to, abyste mohli zcela otevřít dveře a měli prostor pro snadný přístup ke všem rostlinám. To je důležité, protože jedině tak můžete zajistit optimální péči o vaše rostliny rajčat.

Důležitá je ale také správná orientace rajčatového domku pro rostliny, abyste mohli optimalizovat sluneční světlo a zajistit ty nejlepší podmínky.

Ale jaká je správná orientace rajčatového domu pro nejlepší podmínky? Nejlepší je, když zahradu s rajčaty orientujete na jih a nejlépe proti větru. Tímto způsobem získáte nejlepší sluneční světlo a nejlepší ventilaci. S touto orientací můžete ze své zahrady rajčatového domu vytěžit maximum.

Orientace je také důležitá pro vaši terasu rajského domu a balkon rajského domu, ale často ji nemůžete příliš ovlivnit, protože váš balkon nebo terasa je zarovnána jedním směrem. Ty už ovlivnit nemůžete.

V čem pěstovat rajčata?   

Zejména zahrada nabízí mnoho možností.

  • Zahradní záhon: Rajčata můžete zasadit na vlastní zahradní záhon, pokud jim poskytnete dobrou ochranu před deštěm.
  • Zahradní skleník: Velký skleník nemusí být vždy ideální, hůře se v parnech větrá i zalévá a především je to nákladnější investice.
  • Vyvýšený záhon: Vyvýšený záhon je také vhodný i pro výsadbu rajčat. Zvláště vyvýšené místo nabízí příležitost pro speciální ochranu, protože zde existují různé možnosti.
  • Rajčatový skleník s vyvýšeným záhonem: Rajčatový skleník s dveřmi nebo se stříškou. To znamená, že rajčata jsou chráněna před deštěm, chladem a můžete také těžit z dobrých půdních podmínek a ochrannou proti škůdcům. Do našich skleníků snadno postavíte i samozavlažovací květináče, které můžete přenášet. Rajčatové domky jsou malým typem skleníku, a proto by měly být stabilní a přesto schopné vytvářet určité klimatické podmínky.
  • Květináče: Samozřejmě si také můžete na zahradě jednoduše postavit větší květináče (plastové a látkové), do kterých můžete svá rajčata zasadit. Tímto způsobem můžete snadno poskytnout správnou ochranu, protože kbelíky lze jednoduše umístit pod střechu, když prší a přenesením je také ochráníte před nečekaným jarním mrazíkem.

V čem jsou rajčatové skleníky jiné?

Rajčatové skleníky nabízejí nejlepší podmínky pro teplo a světlo. Uzavřený prostor umožňuje obzvláště dobře prohřát vzduch uvnitř a rostliny rajčat mají teplo, které potřebují.

Skleníky-KinplastRajčatové skleníky nabízejí rostlinám rajčat ještě více. Protože ochrana před přílišnou vlhkostí, chladem nebo větrem je důležitá. V rajčatovém domku jsou vaše rostliny rajčat optimálně chráněny a nároky na vodu a vlhkost můžete přizpůsobit potřebám vašich rajčat.

Je tu ale jeden důležitý bod, který byste při výběru rajčatového domku neměli zanedbávat. Pro rostliny rajčat je důležité, aby nebyly příliš vlhké, plísně se pak mohou rychle šířit. Vzhledem k tomu, že rostliny jsou na to obzvláště náchylné, musíte se ujistit, že váš rajčatový dům může být dobře větraný. Pravidelné větrání je tak důležité, protože ve velkém skleníku, včetně menšího rajčatového, se rychle vyvíjí vysoká vlhkost. Skleníkový efekt vytváří hodně vlhkosti. Je proto důležité, abyste svůj dům s rajčaty pravidelně větrali a zajistili, aby rostliny rajčat mohly uschnout ve větru. Takto vytvoříte nejlepší podmínky pro vaše rajčata v rajčatovém domě a získáte krásná a obzvláště chutná rajčata.

Mnoho výhod rajčatových domků můžete využít a vytěžit z nich to nejlepší, i když máte k dispozici pouze balkon nebo terasu. Balkon rajčete a terasa rajčete nabízí velkou výhodu, že i v omezeném prostoru vytvoříte ty nejlepší podmínky pro růst rostlin rajčat.

Přesvědčili jste se o mnoha výhodách rajčatového skleníku? Samozřejmě si teď kladete spoustu otázek. Jaká je správná velikost, jak vysoký má být nebo jaký je nejlepší materiál? To vše jsou otázky, které jsou důležité.

Polykarbonátové skleníkyHliník se nejlépe hodí k základní konstrukci vašeho rajčatového domu, nerezaví a je po celá léta stejný a krásný. Naše rámy jsou vždy eloxované! Kovový rám je obzvláště stabilní, a proto zajišťuje větší bezpečnost. Kovová konstrukce na rajčata je navíc obzvláště odolná vůči povětrnostním vlivům a nemusíte investovat tolik práce do údržby.

Zejména hliník je kvalitní a především velmi robustní kov, který je nejen lehký, ale zajišťuje i vysokou nosnost. Nemusíte se tedy bát ani v zasněžených zimách. O materiál také není třeba pečovat, protože hliník je odolný vůči povětrnostním vlivům a sluneční záření nemůže materiálu poškodit.

Ale kromě základní kostry jsou zvláště důležité výplně, desky, rajčatového skleníku. To vytváří vynikající klima, které je tak dobré pro růst rostlin rajčat. Rostliny rajčat mají rády teplo a sluníčko, aby mohly co nejlépe růst. Rozptylová skla a kvalitní dutinkový polykarbonát ve skleníku, tedy rajčatovém domku, vytvářejí přesně to: teplo se spoustou světla. Slunce zvláště dobře prohřívá vzduch v rajčatovém domě.

Jaký materiál je nejlepší na výplně ve vašem rajčatovém domě?

K tomu existují různé varianty, zejména polykarbonát, sklo a fólie jsou na trhu již dlouho.

Sklo: Skleněný rajský dům s rozptylovým sklem je nejkvalitnější variantou, stejně jako u velkých skleníků, dlouho bylo jako materiál pro tabule pouze čisté čiré sklo. Skleněný domek na rajčata má mnoho nevýhod, protože sklo je velmi těžké, a proto vyžaduje velmi stabilní a nosnou základní konstrukci. Kovová konstrukce toho může dosáhnout, ale sklo je také velmi křehké a samo o sobě nenabízí vysokou úroveň odolnosti. Navíc se dá něčím rychle rozbít a může dojít ke zranění, zvláště pokud jsou na místě děti. V naší nabídce naleznete i skla tvrzená, bezpečnostní.

Zahradní fólie: Fólie na rajčatového domu je také alternativou, která je u nás také k dispozici. Přestože je výrazně lehčí a levnější než sklo, nenabízí stejnou ochranu. Zejména fólie se velmi snadno ničí, do fólie se opře i malý vánek a něco se poškodí. Okna jsou rychle zničena. Fólie na rajský dům je jistě dobrým rychlým řešením, pokud je třeba rajský dům postavit pouze dočasně. Z dlouhodobého hlediska však se nevyplatí.

Polykarbonátové skleníkyPolykarbonátové desky: Výbornou alternativou ke sklu i fólii je plast jako dutinková tabule polykarbonátu. Čím silnější polykarbonát, tím více udrží teplo a stabiluzuje celou konstrukci. Obvykle používané dvoustěnné panely jsou velmi stabilní a zajišťují vysokou úroveň bezpečnosti a nosnosti rajského domu. Levné produkty na trhu jsou především pouze z 3 až 4 mm polykarbonátem, který nemá dlouhou životnost, rychle křehne a neudrží potřebnou teplotu. My nabízíme pouze osvědčené 6 a 10 mm desky, které nemají na našem trhu obdobu.

Důležitou roli ve stabilitě hraje také správné umístění. Protože pokud zvolíte umístění u stěny domu, váš rajčatový domek je z jedné strany chráněn i před větrem a počasím a vy se nemusíte bát.

Příliš silný vítr může dům s rajčaty enormně zatížit, právě proto může stěna domu poskytnout úlevu a zajistit větší bezpečnost. Jelikož ale musíte dbát i na správné množství slunečního záření a stínu, není tomu vždy tak.

Chcete-li postavit dům s rajčaty uprostřed zahrady, měli byste se ujistit, že poskytovatelé stínu neohrožují váš dům s rajčaty a nezpůsobují škody větvemi nebo plody, které mohou spadnout.

Pokud budete dbát na tyto body, můžete si snadno pořídit velmi stabilní rajský domek na vaši zahradu.

Robustní a zejména ve spojení s vaším kvalitním domečkem na rajčata můžete dosáhnout maximální stability a bezpečnosti a užívat si svůj domeček na rajčata po dlouhou dobu.

Načasování výsadby rajčat

Doba výsevu je stejně důležitá jako správná orientace pěstování. Pro využití skleníku na rajčata je to ideálně polovina února a začátek března. Pokud byste chtěli využít vytápěný skleník se skleněným nebo plastovým obkladem, můžete s tím začít ještě o něco dříve. Za těchto podmínek lze s výsadbou sazenic začít již koncem února. Pokud začínáte samotným osivem, tak to běžně můžete zasít již začátkem února v teplé místnosti.

Pokud budete se setím čekat příliš dlouho, můžete se zpozdit podle plánu. Musíte si uvědomit, že podnebí u nás omezuje náš čas. Dobrá teplota klíčení je ideálně 20-24° C. Alternativně existují topné rohože, které zde mohou pomoci. Důležité: Výsevní nádobu udržujte rovnoměrně vlhkou.

Kdy zasadit rajčata na zahradě?

S výsadbou rajčat na zahradě byste měli rozhodně počkat až po Ledových dnech, protože jedině tak budou rajčata v bezpečí před mrazem. Pokud si chcete rajčata vypěstovat sami, můžete samozřejmě začít dříve, ale mladé rostlinky si vypěstujete v domě a zasadíte je na zahradu po ledových svatých.

Jak zasadit rajčata na zahradě, jací jsou nejlepší sousedé?

Konečně nastal čas: vybrali jste a vypěstovali správné místo a správné mladé rostliny. Nyní můžete začít, ledoví svatí skončili a vy chcete dát rostliny do zahrady.

Při výsadbě musíte věnovat pozornost několika věcem. Dobře by ale měli být vybráni i sousedé na smíšeném záhonu, aby si přímí sousedé navzájem neubírali světlo ani živiny.

Jaké jsou správné sousední rostliny pro vaše rostliny rajčat?

Smíšená kultura na zahradním záhonu nebo vyvýšeném záhonu je vždy dobrý nápad, protože vám to na zahradě hodně zpestří a rostliny si mohou vzájemně prospívat. Rychle se ale také může stát, že se rostliny navzájem ovlivňují. Z tohoto důvodu je důležité vybrat správné sousedy.

Pokud jde o rajčata, existují určité rostliny, které jsou obzvláště dobrými sousedy, např.: Česnek, Bazalka, Fazole, Ředkev, Červená řepa, Petržel, Salát, Špenát, Celer.

Existují ale i rostliny, které se jako sousedé pro rajčata nehodí, např.: Brambory, Fenykl, Hrášek

Se správnými sousedy se nemůže nic pokazit, takže rajčata můžete zasadit a dokonale je začlenit do smíšené kultury.

Zalévání rajčat

Při přesném zalévání rostlin rajčat je také třeba vzít v úvahu několik věcí. Má smysl využívat nasbíranou dešťovou vodu. To je nejen zdarma, ale také jwé „měkčí“ než voda z kohoutku. Aby nedošlo k šokování rostlin, zajistěte vhodnou teplotu vody. Nejlepší je voda s přirozenou venkovní teplotou, ne příliš studená a ne příliš teplá.

Rajčata zalévejte těsně pod listy. V závislosti na povětrnostních podmínkách potřebují více nebo méně vody. Pokud je to možné, snažte se zajistit, aby rajčata nebyla vystavena nadměrnému kolísání vody. Rajčata mají ráda vlhká místa, ale ne mokrá!

Jako vodítko doporučujeme 0,5 litru vody na den/rostlinu. Pokud budete hlídat půdu a vodu jednou denně, daleko neuděláte chybu.

Správná péče o rajčata

Hnojení půdy je nezbytné pro péči o rostliny rajčat. Rostlinné hnojivo zajišťuje, že rostlina přijímá dostatek živin, a proto prospívá. Pokud rostlině rajčete chybí důležité stopové prvky, jako je draslík, mangan, zinek, dusík nebo měď, dojde dříve nebo později k chorobám. Abyste předešli těmto příznakům nedostatku, měli byste používat vysoce kvalitní komerční hnojivo.

Kromě průmyslových hnojiv pro rajčata je zde možnost použití přírodního rostlinného hnojiva. Stejně snadno využijete vyzrálý kompost, mulč, kůru, slepičince, koňský nebo chlévský hnůj. Důležité je pouze to, aby zakoupené hnojivo bylo vhodné pro rajčata nebo zeleninu.

Přibližně můžete hnojit přibližně každé 2-3 týdny. Pokud je to pro vás příliš časově náročné, můžete použít hnojivo s pomalým uvolňováním. Pokud máte po čase napadené plody nebo listy, doporučujeme je ihned odstranit.

Doba sklizně a tipy

Správná doba sklizně samozřejmě závisí na počasí v uplynulém období. Čím vyšší teploty, tím rychleji rajčata dozrávají. Proto byste neměli pouze sledovat kalendář, ale spíše rozvíjet jemný smysl.

Do první sklizně obvykle trvá asi 4 měsíce od sadby. Pokud jste postupovali podle základních tipů a triků v našem průvodci skleníkem rajčat, můžete plody své práce sklízet v polovině července.

Pokud je rajče úplně nebo částečně zelené, není ještě dostatečně zralé, a proto by se nemělo sklízet brzy. Pozor: Obsah solaninu je zde stále na úrovni zdraví škodlivé! Aby rajčata déle vydržela, doporučujeme sklízet rajčata se stopkou.

Samozřejmostí je nespočet receptů a variant konzumace. Rajčata můžete vařit a připravit skvělou boloňskou italskou omáčku, udit je na grilu pro uzení nebo je jednoduše přidat do čerstvého salátu.

Skladování rajčat

K chybám často dochází také při skladování sklizených rajčat. Zde je nejdůležitější, aby rajčata nebyla skladována ani příliš studená, ani příliš teplá. To buď způsobí, že ztratí své aroma, nebo naopak příliš rychle hnijí.

Chraňte plodinu před slunečním zářením a chladem. Chladnička je rozhodně nevhodná jako odkládací místo. Pokud jste svá rajčata sklidili příliš brzy a stále mají zelené skvrny, zjevně má smysl vystavit jednotlivá rajčata mírnému slunečnímu záření. To jim umožňuje dozrát a rozvinout sladké aroma.

Dejte si však pozor, abyste je nekonzumovali brzy v procesu zrání, protože obsah solaninu je zdraví škodlivý. Ideální teplota pro skladování je mezi 12° a 15°C.

TOPlist