Zahradní skleník Gampre Sanus

Skleníky Gampre Sanus

Skleníky Kinplast

Zahradní potřeby

Fóliovníky, pařníky

Pěstování zeleniny

Zavlažování skleníku, automatické

Menu
Váš košík

Děkujeme, že jste navštívili naše stránky. Náš osvědčený výběr možná zaujme i vás.

PORADNA

Poradna a naše služby napomohou při svobodném výběru co si vlastně pořídit. Máme mnoho zkušeností z pěstování ve skleníku a poradíme několik vychytávek, které máme z našich montáží a od léty prověřených zkušeností našich zákazníků.

Nechte si poradit s výběrem skleníku a jeho vybavením, vyplatí se pár cenných rad a zkušeností.

Poradíme jak vybírat odolné Zahradní skleníky, zavlažování, zahradní potřeby a příslušenství. Vyberte si Zahradní skleníky podle parametrů, porovnávejte naše ceny a kvalitu porovnejte s konkurencí.

Máme mnoho pádných důvodu proč zvolit naše skleníky.

Tady jsou hlavní rozdíly od konkurence:

Pěstovatelé vlastní zeleniny a milovníci zahradničení mají vůbec pro pořízení skleníku hned několik pádných důvodů.

Při mírné zimě, někdy již koncem ledna, nebo časně zjara, se ve skleníku dá již sázet, rychlit spousta letniček i mnoho druhů zeleniny. Skleník se dá skvěle využít pro přezimování přenosných rostlin, truhlíků a všeho co nesnese mráz. Při výběru skleníku se kromě ceny zaměříme na hlavní parametry výběru, které jsou mnohdy důležitější než samotná cena. Hlavním faktorem je velikost skleníku, materiál konstrukce a výplně zasklení a typ skleníku dle umístění. Dále nezapomeňte na způsob větrání a příslušenství.

Nejdříve zvažte:

  1. Pořízení kvalitního skleníku je finančně náročnější investice, proto se vyplatí získat co nejvíce informací a dobře uvažovat s výhledem na několik let.
  2. Dnes již nízkou cenou obloukových skleníků stavba skleníku vytlačila běžné a každoročně obnovované fóliovníky. Bohužel jejich konstrukce jsou složité na montáž a převážně ruské "dodělej si doma" konstrukce a pokrytí nevydrží o mnoho déle než klasické fóliovníky. Prodejci zpravidla k levným obloukovým skleníkům dodávají nekvalitní polykarbonát.
  3. Nechcete-li zbytečně investovat do budoucí údržby, nechat si zničit pokrytí prvním krupobitím vybírejte z námi doporučených hliníkových a skleněných skleníků.
  4. Kolik máte místa a členů v domácnosti. Doporučujeme kupovat skleníky co největší, neboť z praxe víme, že v zastřešeném prostoru můžete pěstovat cokoliv (nejen tedy standardní rostliny určené pro skleníky). Práci se můžete věnovat i v nepříznivém počasí. Skleníky nenavštěvují ptáci a škodlivý hmyz, který vám úrodu krade na běžném venkovním záhonu.
  5. Jednou postavený skleník se rozšiřuje velmi těžko, proto kupujte hned podle možnosti celkového prostoru.

Velikost skleníku

Vhodná velikost záleží na plánovaném využití. Budeme-li pěstovat ve skleníku pouze trochu zeleniny, stačí nám skleník přibližně o velikosti 2 x 3 m. Početná rodina s dětmi už bude vyžadovat skleník o velikosti minimálně 3 x 4 m. Chcete-li tam pěstovat i bylinky, jahody, kořenovou zeleninu, ale i třeba kiwi či víno vybírejte skleník od 18m2. Abychom se ve skleníku nekrčili, je dobré vybrat skleník alespoň 2 metry vysoký

V širším skleníku můžete udělat i ve skleníku dvě cestičky, snadněji se dostanete ke všem rostlinám. V prostředním záhonu dávejte ty nejvyšší, nebo pnoucí rostliny. Budou přístupné z obou stran. 

Ve standardně širokém skleníku okolo 2 metrů snadno dosáhnete z uličky kam potřebujete.

Pro využití skleníku pouze k předpěstování letniček nebo rychlení zeleniny úplně postačí malý model s plochou podlahy 3 až 8 m2. Pokud chceme pravidelně zásobovat čtyřčlennou rodinu čerstvou zeleninou z vlastní sklizně, potřebujeme vybudovat skleník na ploše alespoň 8 až 12 m2. Nejvíc prostoru ve skleníku potřebují velké rostliny v nádobách, které mají přezimovat v mrazuvzdorném prostředí. Čím více jsou na sebe rostliny nahloučené, tím více se zvyšuje riziko napadení hmyzími škůdci a houbovými chorobami. Proto je pro přezimování přenosných teplomilných rostlin nutný skleník alespoň o velikosti 12 m2.

Dle ust. § 103 odst. (1) písm. a) zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu, stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžaduje skleník do 40 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky.

Materiál konstrukce skleníku

Vyrábí se ze tří typů materiálu: hliníku, ocelových zinkovaných profilů a zinkovaného lisovaného plechu. Hliník je dnes materiálem číslo jedna. Hliník patří mezi lehké kovy, je takřka neomezeně tvárný a snese i extrémní zatížení. Skleník je lehký, pevný a bezúdržbový. Nevýhodou hliníkových profilů je vyšší cena. Novinkou jsou obloukové hliníkové skleníky, které výborně odolávají sněhu, kroupám a nárazovému větru. I skleníky se sedlovou střechou jsou velmi odolné, pokud jsou vyrobeny ze silných profilů, které mají hluboké drážky pro polykarbonát (Hobby Line) nebo sklo (Expert a Profi Line). Výhodou hliníkových skleníků je bezúdržbovost, pevnost, kvalita provedení a velmi příjemný pohled i po mnoha letech, který zapadne i k moderním stavbám. Profily z hliníku lze při výrobě libovolně lisovat a tvarovat. Profily bývají tvarované tak, aby unesly rozdílné střešní krytiny, a lze je u nás udělat i v různých barvách.

Ocelové skleníky bývají stabilní, ocel však snadno koroduje, zejména v extrémním vlhkém prostředí skleníku. Konstrukce ze  zinkovaných profilů se hojně používala dříve a je stále oblíbená pro nižší cenu.

Skleníky ze zinkovaného a tvarovaného plechu se již dnes vyrábí méně. Přesto, že mají povrchovou úpravu,  tak také časem snadno neodolají korozi. Při výběru ocelového materiálu kvalitní konstrukce skleníku vás může limitovat cena.  Často však zjistíte, že je již výhodnější kvalitní a bezúdržbový hliníkový profil ač se vám zdál původně dražší.

Materiál výplně skleníku

Klasickým materiálem a dříve nejpoužívanější je sklo, které dobře absorbuje ultrafialové záření, což je důležité hlavně v předjarním období, kdy je intenzita slunečního svitu ještě nízká. Nevýhodou skla je riziko rozbití, proto se nedoporučuje používat tabule o síle pod 4 mm avo něco nižší schopnost udržení tepla, které je tak nutné zejména v jarních měsících. V průběhu ročních období však nemění sklo v podstatě vůbec své fyzikální ani chemické vlastnosti. Díky své vysoké propustnosti pro záření skýtá předpoklady pro nejlepší růst rostlin. Jeho hladký povrch lze snadno čistit. Sklo může být lesklé, tzn. jeho oba povrchy jsou hladké = čiré sklo = plně průhledné, tzn. jednu stranu má hladkou, druhou nerovnou, dekorativní sklo. Na zvrásněné ploše se dopadající světelné paprsky lámou a výsledek je příznivější rozptýlené světlo a tím pádem nižší riziko spálení rostlin. Při použití skla dochází při rozdílu vnitřních a venkovních teplot ke kondenzaci vzdušné vlhkosti na povrchu desek. Vysrážená vlhkost tvoří kapky, které studené dopadají na rostliny.

Čistě čiré sklo již ani nemůžeme vzhledem k velkým teplotním rozdílům v létě ani doporučit.

Čím dál více se na trhu prosazují plastové materiály. Skleníky z polykarbonátových desek se vyznačují lepšími tepelně-izolačními vlastnostmi. Desky jsou téměř nerozbitné, pokud nekoupíte tu nejlevnější produkci made in China. Tyto skleníky bohužel nabízí většina tuzemských prodejců. Tedy, mimo nás.:))

Dobře se osvědčily komůrkové polykarbonátové desky, které vnitřní prostor skleníku izolují mnohem lépe než běžné leštěné sklo a rovnoměrně rozptylují sluneční svit. Polykarbonátové  desky jsou opatřeny UV vrstvou, která desky trvale chrání prosti působení slunečního záření. Zajišťuje dlouhodobé zachování optických vlastností, pomáhá zachovat vysokou tuhost, únosnost a rázovou tuhost. Desky z polykarbonátu jsou méně rozbitné a osvědčené i proti kroupám. Lze je dobře ohýbat, montovat, řezat a mají nízkou hmotnost. Polymetylakrylátové desky nemusí být opatřeny UV vrstvou. To, že materiál propouští UV záření je v případech především tropických rostlin velice důležité. Ve sklenících se tímto vytváří dokonalé přírodní prostředí. Praxe ukazuje, že při použití materiálů, které nepropouštějí UV záření, může dojít k určité degeneraci rostlin (např. barva květů).

Jak silný polykarbonát?

Komůrkový polykarbonát je osvědčenou střešní krytinou, která se skvěle hodí k zastřešení pergol i skleníků. Polykarbonátový skleník udržuje ve skleníku o něco více tepla, než skleník skleněný. Důležitým faktorem u polykarbonátu je jeho kvalita, síla, počet komor a UV ochrana. Některé levné skleníky mají dovoz desek i z recyklovaného materiálu což poznáte již během následujícího roku, kdy desky zežloutnou a začnou postupně praskat při i malém krupobití!

Většina polykarbonátových desek má UV ochranu pouze z jedné strany, proto je nutná velká obezřetnost při instalaci, strana s UV ochranou musí být směrem ke sluníčku!

V klimatických podmínkách střední Evropy tedy i České republiky je pro pěstování rajčat, okurek a dalších skleníkových plodin postačí standardní 4 mm skleníkové sklo. Skleník lze lépe využít i celoročně v případě možnosti přitopení v mrazivých dnech.

Obloukový skleník nebo sedlový?

V poledne v horkých letních dnech odráží horní zaoblená plocha přímé sluneční záření a vytváří se ve skleníku více tepla než ve skleníku hranatém (sedlovém) ze skla. Skleník rozpálí použitý dutinkový polykarbonát a je potřeba ho v létě stínit. Lépe je tady na tom skleníkové sklo, které rozptyluje přímé sluneční záření do prostoru skleníku, a snižuje tak ohrožení rostlin spálením sluncem. Spodní svislá stěna sedlových skleníku, která je kolmá na sluneční paprsky po ránu dokáže lépe využít přímého slunce a více jak 70% energie pohltí do skleníku. Po ránu na jaře se skleník rychleji ohřeje. Kombinace hranatého tvaru spolu s použitým materiálem skla využijete také více prostor než u obloukového skleníku.

Jednokřídlé, dvojité nebo posuvné dveře?

Jednokřídlé dveře na pantech jsou vždy osvědčenou výhodou. V nabídce máme skleníky i s dveřmi, které jsou dělené na půlku, to má řadu již zmíněných výhod včetně snadné obsluhy a jednoduchosti samotné montáže. Dveře mohou také obsahovat již zabudované okno, které se dá opatřit i automatickým otvíračem. Dveře mohou být i posuvné, které mohou znamenat mnoho budoucích potíží při zanešení vodící lišty, když je dole nebo i nahoře. Zásadním rozdílem je pouze velikost vstupního otvoru do skleníku a počet dveří.

Nutnost podezdívky?

Naprosto jedinečnou výhodou většiny našich skleníků je fakt, že k jejich stavbě nepotřebujete žádnou podezdívku. Naše hliníkové skleníky vždy již v základní ceně obsahují masivní hliníkovou základnu (oproti jiným dodavatelům, kteří nabízí pouze ocelovou). Doporučujeme ale vždy zakoupit z doplňkového příslušenství patky na zabetonování, které skleník pevně ukotví k zemi. Patky jsou převážně ke konstrukci pouze šroubované a skleník můžete i v případě potřeby přemístit. Někteří zahradníci požadují betonovou podezdívku, která však není nutností. Ztracené bednění nebo dřevoplastové profily podezdívku úplně nahradí. Většina obloukových skleníků lze postavit i bez jakékoliv základny, v tomto případě se zakopávají skleníkové patky, které bývají součástí většiny dodávek. Pokud zvolíte klasickou stavbu podezdívky, tak skleník umístěte vždy na její střed.

Typ dle umístění

Skleník stavíme buď na volném místě, podle prostorových možností naší zahrady nebo jej můžeme přistavět k domu. U skleníků přistavěných ke zdi domu můžeme využívat akumulačních schopností zdi. Další výhodou je možnost přivedení vody a elektřiny do skleníku. Nevýhodou je riziko stínění a ohrožení sněhem spadlým ze střechy domy. Při volbě mezi volným umístěním skleníku na zahradě a skleníkem přistaveným k domu hraje roli také estetická stránka.

Způsob větrání

Velmi důležitý je způsob větrání skleníku, protože v letních měsících se vnitřní prostory značně zahřívají. Velmi užitečné je automatické otvírání a zavírání oken podle vnitřní teploty skleníku. Tuto vlastnost oceníme hlavně v případě, že nám skleník nestojí vedle domu nebo nejsme přes den doma. Alespoň 10 procent proskleného pláště skleníku by měla tvořit otevíratelná větrací okna. Naše skleníky Hobby, Expert a Profi Line mají automatické otvírače již v základní ceně na všechna okna. Některé typy skleníků mají chytře dělené dveřní otvory, horní část dveří slouží jako okno a možnost např.  i zalévání bez nutnosti otvírání dveří, dolní část složí jako zábrana proti nechtěnému vniknutí domácích mazlíčků.

Doplňkové příslušenství

Jako doplňkové příslušenství do skleníků je možné zakoupit automatickou závlahu, vytápění, poličky, záhonové obrubníky,  stínící síť, teploměry, nádoby na zadržování dešťové vody ze střechy skleníku, lampy k přisvětlování rostlin, police, stoly či plastové chodníky. Nezapomínejte na ukotvení skleníku pevně k zemi a náhradní díly. Při našich montážích jsou velmi žádané i další doplňky pro zahradu, nářadí, hadicové navijáky a další součásti zavlažování.

Nechcete na zahradě trvalou stavbu? Pořiďte si přenosný skleník a menší fóliovník. 

Fóliovníky jsou méně nákladnou alternativou skleníků pro pěstování zeleniny během léta. O dobré tepelné izolaci však nemůže být ani řeč, a tak není divu, že v zimě se fóliovník nedá využít. Příjemnou vlastností je snadná změna stanoviště, protože fóliovník nepotřebuje stát na pevném základu. Doporučuje se používat odolnější fólie s dobrou propustností pro světlo a delší životností. Pořizovací ceny fóliovníků vychází příznivě, ale kvůli nutnosti kupovat stále nové a nové plachty (zpravidla každých 5 let) nás fóliovník nakonec vyjde dráž než pořízení skleníku.

Pro malé zahrádky doporučujeme pařeniště a vyvýšené záhony

Pařeniště je v podstatě přízemní skleník, protože se vyrábí ze stejných materiálů. Rozdíl je tedy v rozměrech. Pařeniště postavené v zeleninové zahradě rozšiřují možnosti pěstování sazenic – někdy umožňují i pěstování plodin až do doby sklizně. Po jarním salátu a ředkvičkách jej použijete např. na zakrytí okurek a další zeleniny v chladnějším období. K větrání pařeniště můžete pootevřít nebo úplně odstranit všechna či některá okna. Při pořizování vybírejte takové, které má okna zavěšená a opatřená podpěrou, aby mohla zůstat otevřená.


Vytápění skleníkůMáme mnoho spokojených zákazníků, kteří se k nám pravidelně vrací, s nákupem produktů, ale i po montážích cení naše rady v pěstování a nákupu vybavení.

Každý člověk by si měl dopřávat určitý druh radosti. Někoho naplňuje to, když je venku krásně a jde se projít, někomu se líbí zase něco jiného. Naše zákazníky baví pěstování vlastní zeleniny a chov drobných hospodářských zvířat.

*Někdo však má problémy s tím, že špatně koupil někde “levně” skleník, který se záhy rozpadá, za větru poletují okna a desky zasklení poničí první vítr a kroupy, nebo podcenil přípravu místa.

Pokud patříte k lidem, kteří dávají přednost opravdové kvalitě a hledají jen produkty, které opravdu dlouho vydrží, tak námi nabízené skleníky a jejich stavby jsou přesně tím pravým přímo pro Vás. Pro naše zákazníky garantujeme kvalitu v každé fázi. Již při nákupu skleníku poradíme a vysvětlíme klady a zápory od ostatních nabídek na našem trhu. Nepodceňujte ani montáž, z naší zkušenosti víme, že některé levné skleníky se postavit ani nedají, tenké materiály ať ocelové nebo hliníkové se často kroutí i působením malého větru. Nechte si poradit před nákupem, neboť někdy i při sebvětší vůli se cizí skleník sestavit bez problémů nedá.   

Přidejte se k našim spokojeným zákazníkům, naši odbornost doložíme mnoha spokojeními zákazníky a instalacemi. Jen se porozhlédněte na našich fotkách. :))

Expedice skleníku Doprava skleníku Expedice skleníku Zavlažování skleníku

Expedice skleníku Doprava skleníku Expedice skleníku Zavlažování skleníku

Expedice skleníku Doprava skleníku Expedice skleníku Zavlažování skleníku

Expedice skleníku Doprava skleníku Expedice skleníku Zavlažování skleníku

Jen prosím pozor na některé dodavatele nekvalitních skleníků a napodobenin našich skleníků. Lákavá cena nemá být parametrem při nákupu, je to zdroj příštích problémů s životností a montáží.

Skleník kupujete na řadu let, o to důkladnější má být výběr. Pokud se nemůžete rozhodnout, poraďte se u nás!

TOPlist