Zahradní skleník Gampre Sanus

Skleníky Gampre Sanus

Skleníky Kinplast

Zahradní potřeby

Fóliovníky, pařníky

Pěstování zeleniny

Zavlažování skleníku, automatické

Menu
Váš košík

Děkujeme, že jste navštívili naše stránky. Náš osvědčený výběr možná zaujme i vás.

JAK POSTAVIT TERASU

Stavba terasy vyžaduje poctivou přípravu. Než se pustíte do práce, ujasněte si všechny vaše požadavky a představy o tom, jak by měla vypadat. Obecně platí, že by se terasa měla budovat na jižní nebo západní straně domu. Terasa je místem, kde můžete snídat či večeřet, vyžaduje dostatečný přísun světla. Je velmi důležité reflektovat vzhled domu a okolí a podle toho ji dimenzovat. Také je třeba si rozmyslet, jak bude terasa na dům navazovat.

Ideální velikost

Terasa není balkón, budujete ji za účelem komfortního využití času. Měl by se na ni vejít set venkovního nábytku, gril, úložné prostory, dekorativní prvky nebo květiny. Standardní velikost pro 4 až 6 osob by tedy měla být min. 20-25 m2. A nebudete chtít později přidat pergolu, zimní zahradu či zastínění?

Jak připravit podklad pod terasu

Stavět hrad na písku se nevyplácí, a tak i pod terasou musíte vybudovat dostatečné základy. Po odstranění asi 30 cm zeminy si připravte betonový podklad, do kterého po celém obvodu terasy uložíte obrubníky. Pokud budujete terasu větších rozměrů, lze po obvodu připravit základové pasy v nezámrzné hloubce cca 80 cm. Jakmile beton ztvrdne, můžete do jámy začít sypat štěrk. Ten je důležitý pro odvodnění a usazení dlaždic. Štěrk sypejte nejdříve hrubý (chtějte hrubost, tedy frakci 16/32) a na vrch už dosypávejte jemným (8/16), který pak pečlivě uhladíte do roviny.

Do takto zhotoveného „lůžka“ už lze pokládat například betonovou dlažbu, trendové 2cm dlaždice, přírodní kámen, podkladní dlaždice pro rektifikační terče nebo podkladní hranoly terasy ze dřeva nebo WPC. Druhou variantou je zhotovení finální betonové desky se sklonem cca 2 % směrem od domu. V tomto případě doporučujeme použít do betonu kari síť, aby se nám deska netrhala a zalít finální vrstvou 10-20 cm betonu.

Čím větší je tloušťka prkna, tím větší může být rozestup trámů, tím větší budou zapotřebí šrouby pro přišroubování terasové krytiny. Správné rozměry a dostatečně dimenzované průřezy u použitého dřeva jsou rozhodující pro stabilitu terasových konstrukcí. U příliš velkých trámových odstupů se mohou prkna krytiny např. prohýbat nebo pružit.

Pokud terasa přímo navazuje na dům, oddělte ji dilatační mezerou, nebo zeď obložte nízkým obkladem od horní hrany terasy. Pro dilataci se většinou používá 2cm XPS extrudovaný polystyrén. Terasu můžete napojit na dům také pomocí železných roxorů, které navrtáte do stěny. I v případě, že má terasa štěrkový základ, je nutné, aby základy domu byly izolované tak, aby do nich nestékala voda. Na takto zhotovené finální desce můžete zkonstruovat jakýkoliv povrch, který si zamanete.

Přehled v aktuálních trendech

Máte hotové základy i povrch. Jaký ale bude finální vzhled? Dřevo, kompozit, beton nebo keramika? Pro který materiál se rozhodnout? Dřevo je příjemný, teplý a hlavně přírodní materiál, který zejména na zahradní terasu zkrátka patří. Nevýhodou je však jeho vrtkavá životnost podmíněná náročnější údržbou v podobě každoročního nátěru vrstvou speciálního oleje.

Kompromisem mezi dřevem a technickými materiály je WPC, jakýsi dřevoplast, který je na rozdíl od dřeva odolný vůči UV záření, vlhkosti a povětrnostním vlivům. S WPC prkny se pracuje stejně jako se dřevem.

Pokud chcete zvolit bezúdržbový materiál, pak vybírejte mezi přírodním kamenem, betonovou či keramickou dlažbou. Veškeré čištění obstará déšť, případně koště. Jejich nevýhodou je při celoplošném lepení riziko odmrznutí či odskočení v případě, že se vám pod dlažbu dostane voda. V tomto případě je potřeba před pokládkou vyřešit hydoroizolaci terasy, dlaždice (slinuté, mrazuvzdorné) lepit na flexibilní lepidlo a ideálně spárovat epoxidovou spárovačkou.

U silnějších materiálů od 2 cm tloušťky je řešením pokládka na tzv. terče nebo pokládka do štěrkového lože, do kterého odteče voda. Nebo steče po vyspádované a odizolované betonové desce terasy.

TOPlist