Zahradní skleník Gampre Sanus

Skleníky Gampre Sanus

Skleníky Kinplast

Zahradní potřeby

Fóliovníky, pařníky

Pěstování zeleniny

Zavlažování skleníku, automatické

Menu
Váš košík

Děkujeme, že jste navštívili naše stránky. Náš osvědčený výběr možná zaujme i vás.

METODY HYDROPONICKÉHO PĚSTOVÁNÍ

Hlavní metody hydroponie

Jako jedno z mnoha odvětví hydrokultury je hydroponie zastřešujícím pojmem pokrývajícím mnoho příbuzných, ale odlišných technik. Každý systém má své výhody a nevýhody a výběr konkrétní techniky by měl vycházet z vašich konkrétních podmínek. Systém plovoucích raftů může fungovat lépe ve velkém komerčním systému než na dvorku, zatímco pasivní design sacích lůžek je může učinit atraktivnějšími pro pěstitele, kteří nemají k dispozici žádnou elektřinu. Porovnejte a porovnejte různé možnosti hydroponických systémů, abyste si vybrali ten správný pro vaše podnikání nebo hobby potřeby.

Plovoucí rafty a hlubinná kultura

Jedna z původních forem hydroponie je dnes známá jako hlubinná kultura (DWC). Najdete ji také jako raftovou metodu, protože se spoléhá na plovoucí rafty nebo dokonce na techniku ​​provzdušňování díky vzduchovým čerpadlům potřebným k okysličení vody. Voda bohatá na živiny se čerpá do nádrže, koryta, jezírka nebo jiného vodního prvku určité hloubky. Plovoucí rafty spočívají na povrchu a obsahují malé květináče s bezpůdním pěstebním médiem. Rostliny rostou v těchto květináčích, s kořeny sahajícími přes dno a do vody bohaté na živiny pod nimi. Voda může neustále cirkulovat nebo může zůstat v nádrži po určitou dobu. Provzdušňování je nutně v obou směrech, takže bublinky a vzduchové kameny pomáhají přivádět kyslík ke kořenům.

Výhody Ve srovnání s jinými zařízeními je nastavení a provoz levné Funguje dobře s jinými systémy, jako je akvaponie a akvakultura Snadno umístěný kolem spolehlivých zapuštěných jezírek a příkopů spíše než drahých nádrží Rafty jsou při správné stavbě znovu použitelné Větší stabilita v růstu rostlin díky stálému působení vody a živin Umožňuje jak recirkulační, tak necirkulační použití. Nevýhody Vyžaduje neustálou pozornost a řízení kvality vody pomocí nádrží a senzorů Větší pravděpodobnost selhání, pokud se rozbije vodní nebo vzduchové čerpadlo Obtížnější kalibrace správné úrovně živin ve velmi malých hobby systémech Umožňuje menší kontrolu nad tím, které jednotlivé plodiny přijímají jakou úroveň živin.

Odkapávací systémy

Namísto toho, abyste nechali rostlinu plavat ve vodě a potenciálně dostávat příliš málo kyslíku, můžete také postavit záhon nebo květináč z pěstebního média bez půdy a jednoduše přes něj kapat vodu bohatou na živiny. To poskytuje kořenům stejnou oporu a vzduchové kapsy půdy bez chorob a účinků na vázání živin, které s tím přicházejí. Odkapávací systémy jsou vysoce efektivní s vodou a nevyžadují, abyste skladovali velké množství vody najednou, zejména v malých hobby systémech. Potřebují také méně čerpadel než DWC, ale více se spoléhají na vodní čerpadla, která jsou součástí systému.

Výhody

Široce používaný po celém světě a nabízí mnoho praktických zkušeností a znalostí pro váš vlastní systém Funguje dobře pro recirkulační i necirkulační konstrukce Může být zmenšen na velmi malou velikost stolu bez velké ztráty účinnosti nebo kontroly nad úrovní živin Nejodolnější vůči ztrátě úrody při výpadku proudu, protože živiny a voda nezmizí, když se čerpadla zastaví Méně katastrofické účinky, pokud vzduchová čerpadla selžou v systému, protože kořeny se mohou dostat do vzduchu, ale selhání vodního čerpadla jsou stále nebezpečné Oddělená nádrž v recirkulačním systému usnadňuje testování a nastavování parametrů kvality vody mimo citlivé kořeny.

Nevýhody

Stále vyžaduje téměř tolik testování a úprav kvality vody jako systém hluboké vody Zřízení může být dražší než u raftů kvůli většímu množství potřebného pěstebního média bez půdy Vyžaduje časovače, které mohou selhat Potrubí kapkové závlahy se snadno ucpe kvůli obsahu minerálních látek v živném roztoku, což může zabít celé plodiny, které vynechají několik proplachů.

Nutrient Film Techniques – NFT Nutriční filmové techniky

Techniky živného filmu (NFT) byly navrženy tak, aby co nejvíce snížily spotřebu vody v hydroponii bez ztráty cenného růstu rostlin. Je to pokročilejší systém než starší technologie raftů a kapek, ale je také složitější a plný potenciálních bodů selhání. Začátečníci by měli získat nějaké zkušenosti s jinými metodami před nastavením systému živinového filmu ve většině případů, protože je obecně založen na nejdražším zařízení. Pokud si při slovu hydroponie představíte dlouhé řady PVC trubek nebo trubek, představujete NFT systémy. Voda stéká vnitřkem mírně šikmé trubice a přivádí vodu ke kořenům pouze s tenkým filmem nezbytným k udržení toku. I když jsou tyto systémy kompaktní a šetří místo, jsou také choulostivé a vyžadují spoustu pozornosti.

Výhody

Kvalita vody zůstává stabilní díky menšímu vystavení vzduchu a kořenům, což snižuje testování a úpravy Vyžaduje málo nebo žádné pěstební médium, protože rostliny často sedí přímo v plastových květináčích Kolem kořenů není potřeba žádné provzdušňování, protože je tolik vystaveno vzduchu Snížené plýtvání a ztráta cenných živných roztoků Nižší náklady na průběžnou výrobu díky snížené potřebě úpravy vody a nového pěstebního média Nevyžaduje časovače jako odkapávací systém, protože film neustále teče

Nevýhody

Vyžaduje více čerpadel, senzorů a high-tech komponent než jiné hydroponické techniky Náchylné k výpadkům proudu, protože i několik hodin bez vodního filmu vyschne rostliny tak, že se nezotaví Od začátku je těžší dostat každý detail správně, což vede k větším počátečním ztrátám, když jsou problémy nalezeny a vyřešeny Obecně vyžaduje recirkulaci, protože konstantní průtok by jinak plýtval velkým množstvím živného roztoku.

Ebb and Flow – Odliv a příliv

Pro kompromis mezi kapacím a hlubokým vodním systémem zvažte návrhy odlivu a odlivu. Spíše než krmení pravidelným pramínkem nebo filmem vody jsou rostliny každých několik hodin zaplaveny, aby namočily jejich kořeny a poskytly jim šanci absorbovat živiny. Nechání vody mezi proudy ustoupit, zavádí kyslík bez vzduchových čerpadel. Čerpadla se zapínají pouze při nárazu, což vede k nižším nákladům na energii. Časovače lze nastavit tak, aby vyhovovaly jakémukoli záplavovému vzoru, což vám umožní pěstovat plodiny milující vodu v jedné oblasti a sušit rostliny v jiné.

Výhody

Méně náchylné k vysychání při ztrátě energie než filmové nebo kapkové metody, ale stále citlivější než kultivace v hluboké vodě Umožňuje více možností, jak jsou rostliny zakořeněny, od celých záhonů plných pěstebního média až po jednotlivé květináče, které můžete kdykoli odstranit Použití pěstebních médií zadržujících vodu snižuje četnost záplav za den Vyžaduje silnější živný roztok, a tedy vyšší náklady na hnojiva, než metody s konstantní expozicí.

Nevýhody

Vyžaduje dostatek pěstebního média pro podporu kořenů, když jsou zaplaveny Nemusí podporovat stabilní křivku růstu rostlin, stejně jako jiné metody, pokud načasování toku není ideální pro konkrétní rostlinu Obvykle vyžaduje recirkulaci, která dodá dostatek vody pro zaplavení, která je správně smíchána s živinami Může přetéct a způsobit nepořádek kvůli ucpanému přepadovému potrubí a dalším problémům.

Wicks for Water Lifting – Knoty pro zvedání vody

Pro plně pasivní hydroponický systém, který nepotřebuje čerpadla, zvažte sací systém. Zásobník drží živný roztok pod rostlinami, kam se kořeny nedostanou. Knoty nasávají kapalinu z nádrže do kořenové nádrže. Tato nádrž musí být naplněna pěstebním médiem zadržujícím vodu, aby se dokončil efekt knotu a skutečně přitahovala vlhkost ke kořenům. Knoty působí podobně jako kořeny rostliny, ale nebudou dále růst a dodávají příliš mnoho vody. Nádrž stále potřebuje nějakým způsobem provzdušňovat, takže pokud nemůžete použít vzduchové čerpadlo, budete muset alespoň pravidelně vyměňovat vodu.

Výhody

Může pracovat bez elektřiny a v situacích, kdy nejsou k dispozici čerpadla Pracuje s nejširší škálou pěstebních médií, včetně levného rašelinového mechu, kokosového vlákna a perlitu Lze vyrobit ze zachráněných materiálů pro malé hobby projekty Nevytváří žádný hluk a méně vlhkosti než jiné systémy, díky čemuž je atraktivnější pro vnitřní použití.

Nevýhody

Těžko škálovatelné na komerční systém Neoptimalizuje rychlost růstu rostlin tolik jako jiné systémy Rostliny mohou vyžadovat více vlhkosti, než mohou poskytnout knoty, zejména v horkém počasí nebo během plodů U většiny systémů vyžaduje pravidelné a ruční doplňování zásobníku Knoty se mohou zlomit nebo přestat čerpat vodu bez viditelných problémů, dokud plodiny nevyschnou.

Mezi těmito metodami a futuristickou oblastí aeroponie existuje spousta možností, ze kterých si můžete vybrat pro své hobby nebo obchodní návrhy. Možná budete chtít nastavit několik různých jednotek a přímo je porovnat, než se rozhodnete, které pro své účely použít. Bez ohledu na to, jaký systém si vyberete, můžete jej upravit pro použití na míru postavených jezírek nebo nádrží. Vytvářejte si vlastní hydroponické návrhy namísto toho, abyste se cítili omezováni sadami, při práci s vložkami BTL.

TOPlist