Zahradní skleník Gampre Sanus

Skleníky Gampre Sanus

Skleníky Kinplast

Zahradní potřeby

Fóliovníky, pařníky

Pěstování zeleniny

Zavlažování skleníku, automatické

Menu
Váš košík

Děkujeme, že jste navštívili naše stránky. Náš osvědčený výběr možná zaujme i vás.

PROČ HYDROPONIE?

Proč a jak se do ní pustit?

Kouzlo a výhody hydroponie, tedy pěstování rostlin ve vodě namísto v půdě, znali už staří Egypťané, kteří kvůli častým záplavám příliš úrodné půdy neměli. Co může přinést vám?

Hydroponicky se dají pěstovat nejen bylinky, ale také většina druhů zeleniny, saláty, jahody či pokojovky. Svou vlastní zahrádku si tak můžete zařídit i v menším bytě a během zimních měsíců. Navíc toho do začátku příliš nepotřebujete. 

Zdravější je i pro rostliny samotné, půda je totiž hlavním zdrojem nejrůznějších škůdců. Ve vodě je tak zeleň méně náchylná k nemocem a rychleji roste.

Nevýhodou je větší spotřeba elektřiny při umělém dodávání světla, které takto pěstované rostlinky v zimě potřebují (a o které budeme ještě mluvit), a nutnost používat hnojiva a živné roztoky.

Hydroponické nádoby a jak zasadit

Hydroponické nádoby jsou dostupné v mnoha tvarech a velikostech. Nejčastěji se vyrábějí z plastu, stále oblíbenější jsou nerezové. Seženete je specializovaných e-shopech a v některých zahradnictvích, případně si je můžete sami vyrobit. Skládají se z vnitřní a vnější části, přičemž ta vnitřní obsahuje otvory na dně a bocích, kudy prorůstají kořeny.

 

Pro upevnění rostlinky a jejích kořenů je důležité pěstební médium, tedy materiál, který se přidává do květináče, aby rostlinku udržel na místě. Zároveň by jí měl poskytnout dostatek vzduchu a přístup k živinám. Nejčastěji se používá kokosové vlákno, to však nedokáže regulovat své pH, což je nutné zohlednit při výběru živných roztoků. Častou volbou je také keramzit.

 

Nejlepší je ale jeho dražší verze označovaná jako hydroton. Není tolik hrubý, obsahuje pouze stejně velké kousky a je zbavený prachu. Navíc mívá speciálně upravené pH pro růst a pěstování rostlin.

 

Dobrou volbou je i dobře propustný perlit a pemzové kamínky, dále se využívá čedičová vata, písek, vermikulit nebo drcený polystyren.

Rostliny potřebují nádobu s otvory, kterými se kořeny mohou pohodlně dostat k živnému roztoku

 

Bez živného roztoku to nepůj

Hydroponická média neobsahují žádné živiny, které se tak do vody musí dodat ve formě roztoků. Vždy vybírejte podle pěstovaného druhu ze speciálních hnojiv na hydroponii

 

Živný roztok v doporučeném poměru smíchejte s vodou, případně si pořiďte automatický dávkovač. Ten nepřetržitě kontroluje množství živin a hodnotu pH v roztoku a podle potřeby je doplní. Připravte se však na jeho vyšší cenu.

V zimě musíte rostlinkám přisvítit

Nádoby na hydroponii bývají opatřené ukazatelem vodní hladiny. Ta by měla být vždy na optimální hodnotě. Při ručním doplňování to obyčejně znamená doplňovat ji zhruba po dvou týdnech, u menších nádob po týdnu. Nepoužívejte dešťovou, chlorovanou ani příliš tvrdou vodu, vhodná je odstátá voda o teplotě 20 °C. Mnohem pohodlnější je vyrobit nebo si pořídit automatický zavlažovací systém, který tekutiny dle potřeby doplňuje ze svého zásobníku.

 

Také děláte při zalévání kytek tyhle chyby? 

 

Rostlinám dopřejte dostatek světla, ale nedávejte je na přímé sluneční paprsky. Přes léto a na dobře osvětlených místech si vystačí s denní světlem, přes zimu a v hodně tmavých koutech je vhodné jim trochu přisvítit. Ideální jsou třeba LED panely. Pěstovanou zeleň nedávejte do průvanu nebo na chladná místa.

Výhody pro zákazníky i pěstitele

Hydroponie je z mnoha důvodů výhodná pro pěstitele i konečné zákazníky. Rostliny mají především stálý přístup ke konkrétním živinám, nikdy nejsou stresovány jejich nedostatkem, rostou proto rychleji a lépe. Hydroponicky pěstovaná zelenina má vyšší obsah vitamínů a minerálních látek než ta z půdy. Při dobré péči jsou rostliny velice vitální. A co víc – hydroponická zahrada je méně náročná na prostor – kořeny rostlin se nerozvětvují, jelikož nemusí hledat živiny v půdě. Pěstební médium je navíc sterilní, čímž je eliminován výskyt plevelů, půdních chorob a škůdců. My tedy nemusíme používat pesticidy a produkce je proto zcela „čistá.“ Hydroponický systém pěstování zeleniny navíc můžeme zcela zautomatizovat (automatika s časovačem) a náklady na lidskou práci a údržbu jsou tak minimální. Rostliny se pak zalévají cca jednou až dvakrát za 14 dní – v závislosti na velikosti a typu nádoby. Při každé zálivce přitom dostanou i živiny. Hovoříme o konkrétní aplikaci vody a živin ke každé rostlině. Pomocí substrátu je navíc maximálně snížen odpar vody.

Hlavní výhody hydroponického pěstování zeleniny

rostliny jsou životaschopné - rostou rychleji

živiny jsou spolu s vodou dopravovány přímo ke kořenům

kořenová soustava se nevětví a neoslabuje tak rostlinu, kořeny mají živiny stále

rostliny nepotřebují pro svůj vývoj půdní mykorhizu (symbiózu s houbami)

zabezpečíme stálé množství vody s živinami u kořenů pomocí ukazatele vodní hladiny

nemusíme používat pesticidy

riziko chorob a škůdců je nízké

zelenina je čistá, není umazaná od hlíny, nehnije zdola

rostliny za větších veder nezasychají, přitom zálivka není nutná každý den (jednou až dvakrát za 14 dní)

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/proc-a-jak-pestovat-zeleninu-hydroponicky-23133.html

 

TOPlist