Zahradní skleník Gampre Sanus

Skleníky Gampre Sanus

Skleníky Kinplast

Zahradní potřeby

Fóliovníky, pařníky

Pěstování zeleniny

Zavlažování skleníku, automatické

Menu
Váš košík

Děkujeme, že jste navštívili naše stránky. Náš osvědčený výběr možná zaujme i vás.

Recirkulační hydroponie

Recirkulační hydroponie a co o ní musíte vědět

Většina hobby hydroponických systémů spadá do kategorie recirkulačních. Proto se teď zaměříme na ně a řekneme si o hydroponickém pěstování to nejdůležitější.

Recirkulační hydroponie patří mezi nejrozšířenější metody pěstování rostlin v indoor prostředí a šikovným pěstitelům naděluje opravdu bohatou úrodu. Zároveň jde ale o znatelně složitější metodu, než třeba pěstování v rašelinových substrátech. Hydroponie je mnohem náchylnější na výkyvy prostředí a nejvíce problémů nastává právě v nádrži s živným roztokem a u kořenů.

 

Výzvy hydroponie

Pojďme si ve stručnosti říct o největších výzvách pěstování "ve vodě":

 

Technika a bezpečnost

Vybavení pro hydroponii je nepřeberné množství a není cílem se mu tady podrobně věnovat. Myslete ale na bezpečnost a prevenci nepříjemností. Drobné vychytávky, jako zpětné ventily proti nechtěnému průtoku vody, vodotěsné podlahy pěstírny nebo záplavové čidlo pro detekci vytopení jsou v hydroponických systémech opravdu užitečné. Kompletní systémy typu "vše v jednom", kdy čerpadla a trysky jsou zabudované přímo v nádrži tolik nebezpeční nepřináší.

 

Recirkulační hydroponie a co o ní musíte vědět

 

Inertní médium

Pokud zvolíte systém, který vyžaduje použití nějakého média (clay pebbles - keramzit, perlit, rockwool) pamatujte na to, že médium může ovlivňovat živný roztok. Hlavně keramzit, ale i perlit je potřeba před použitím promýt ve vodě s upraveným pH a ujistit se, že pH i EC poté zůstává stabilní.

 

Vyberte vždy kvalitní keramzit určený pro hydroponické pěstování, jako je CANNA Aqua Clay Pebbles.

 

Teplota roztoku a obsah kyslíku

Zatímco nadzemní části rostlin si nejvíc užívají teploty kolem 25 °C (až do 30 °C v závislosti na vlhkosti vzduchu a obsahu CO2) kořeny potřebují teploty v úzkém rozmezí kolem 20 °C. Při vyšší teplotě klesá obsah rozpuštěného kyslíku ve vodě, který kořeny nutně potřebují.

 

Vyšší teplota také podporuje množení bakterií a patogenů, což je v hydroponii mimořádně rizikové. Monitorujte proto teplotu vody a zvažte instalaci chlazení roztoku – používají se průtokové chladiče pro akvaristiku. Roztok by neměl stát v nádrži bez cirkulace. To se v recirkulačních systémech většinou neděje, ale je dobré vědět, že cirkulační čerpadlo v nádrži pomáhá okysličovat vodu a potlačovat množení patogenů.

Co se hodí vědět:

 

Chcete mít úspěch s hydroponií? Prostudujte si naše další články, které vám dají nezbytné know-how. Pro bezproblémové pěstování v hydroponickém systému je potřeba znát různá témata:

 

Voda a její kvalita

pH při pěstování a příliš kyselé pH

EC

O vápníku a hořčíku

Složení živného roztoku

Hodnoty (pH, EC) a složení živného roztoku je alfa-omega úspěšné hydroponie. Výzva recirkulačních systému je dobře známá - hodnoty a složení roztoku neustále kolísají podle toho, jak rostliny spotřebovávají živiny, podle teploty a obsahu mikroorganismů. Klíčová je i kvalita vstupní vody. Proto hned několik rad na tohle téma:

 

použijte kvalitní vstupní vodu, která není příliš tvrdá (o kvalitě vody píšeme tady).

vyberte profesionální hnojiva určená přímo pro cirkulační hydroponii – CANNA AQUA

věnujte maximální pozornost přípravě roztoku a ujistěte se, že hodnoty pH zůstávají v požadovaném rozmezí 5,2 - 6,2.

EC udržujte podle doporučených tabulek.

Recirkulační hydroponie a co o ní musíte vědět

Optimální frekvence a vydatnost zavlažování je závislá na typu hydroponického systému.

 

Frekvence zavlažování

Zajistěte kořenům optimální míru vláhy. Rockwool umí zadržet vysoké množství vody a ve fázi tmy většinou nevyžaduje zavlažování (pokud byla poslední dávka do 30 min. před vypnutím světel).

 

S keramzitem je to ale jiný příběh, ten zadrží jen malé množství vody a zavlažování tady musí být mnohem častější. Aeroponické systémy, kde jsou kořeny obnažené a "visí ve vzduchu" pak vyžadují obvykle neustálé zavlažování, o které se tu stará nějaká tryska nebo rozprašovač roztoku. Speciální kategorie jsou pak tzv. bubblery a DWC (deep water culture). Tady jsou kořeny ponořené ve vodě neustále a je proto nutné provzdušňování pomocí vzduchového čerpadla, abyste kořenům zajistili přísun kyslíku.

 

Rate this article: 

Cancel rating

Give Recirkulační hydroponie a co o ní musíte vědět 1/5

Give Recirkulační hydroponie a co o ní musíte vědět 2/5

Give Recirkulační hydroponie a co o ní musíte vědět 3/5

Give Recirkulační hydroponie a co o ní musíte vědět 4/5

Give Recirkulační hydroponie a co o ní musíte vědět 5/5

TOPlist